Naudinga žinoti

 • Mūsų namų drėgmė yra kažkas, ko mes visi stengiamės vengti. Tai sukelia pelėsį, drėgmę, sukuria kondensaciją ant mūsų langų ir yra vieningai nepageidautina. Tačiau drėgmė yra ne tik nepatogumas, kuris mums atrodo nemalonus. Kaip neseniai paskelbta Harvardo metinėje visuomenės sveikatos apžvalgoje, per keturiasdešimt metų yra begalė įrodymų, leidžiančių manyti, kad žmonių sveikatai įtaką daro pastatai, kuriuose mes visi gyvename ir kuriame dirbame. Stebėdami patalpų oro kokybę galime išvengti bet kokio neigiamo poveikio, kuris kyla nuo drėgmės. Aukštas drėgmės lygis ne tik gali paveikti mūsų namus ir sveikatą, bet ir dabar žinoma, kad per žemas drėgmės lygis padeda plisti infekcijai. Apskaičiuota, kad visame pasaulyje nuo 10 iki 20 procentų namų veikia tam tikras drėgmės rodiklis.

  Kas sukelia drėgmę patalpose?

  Drėgmė t.y. oro garų kiekis ore. Santykinis 100% oro drėgnumas reikštų, kad pats oras yra prisotintas, jis nebegali sulaikyti daugiau vandens garų, todėl lyja. Santykinis oro drėgnumas yra labiausiai paplitęs rodiklis. Apskaičiuojant santykinę oro drėgmę, galima atsižvelgti į svyruojančią temperatūrą šiuo metu. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo didesnį vandens kiekį oras gali sulaikyti.

  Kadangi drėgmė yra tiesiog ore esančių vandens garų kiekis, daugybė dalykų gali sukelti šių lygių svyravimą. Nuo skalbinių džiovinimo iki nutekėjimo gali išsiskirti drėgmė, kuri gali sukelti drėgmę. Net drėgna, įstrigusi šiltame ore, gali liesti šaltas sienas ir grįžti į vandenį. Dėl to nėra ko jaudintis, nebent lygis būna per aukštas arba per žemas. Tokiu atveju padidinkite ventiliaciją arba sumažinkite drėgmę, tinkamai vėdindami.

  Drėgmė ir imunitetas

  Rekomenduojamas drėgmės lygio palaikymo diapazonas 45-60proc. Jeigu drėgmės procentas yra ženkliai mažesnis tai gali lemti produktyvumo ir darbo efektyvumo mažėjimą, kadangi jaučiamos pasekmės sveikatai kaip nuovargis, galvos ir akių skausmas, bendras silpnukas, astmos ir alergijos simptomų apsunkinimas, susirgimo rizika, kadangi palanki terpė virusų dauginimuisi, o visa tai veikia žmogaus imuninę sistemą 

  Drėgmė ir astma

  Astma yra dažnai nustatoma būklė, kuomet žmogui sunku kvėpuoti. Harvardo apklausoje nustatyta, kad vidutiniškai 21% kenčia nuo šios ligos simptomų. Astmos simptomus gali pasunkinti tiek per didelis drėgmės santykis, tiek per sausas oras. Tad labai svarbu išlaikyti tinkamą drėgmės santykį. 

  Drėgmė ir darbdaviai

  Tai dar labiau kelia problemų darbdaviams, kurie, kaip teigiama, gavo daugiau pranešimų apie vandeningas akis, galvos skausmus, gerklės dirginimą, kvėpavimo takų simptomus, padidėjusį širdies ritmą, neigiamą nuotaiką, SBS simptomus ir darbuotojų nuovargį. Tai buvo siejama su nepalankiomis šilumos, drėgmės ir vėdinimo sąlygomis. Ne tik sėdėjimas uždususioje, karštoje ar blogiau drėgnoje darbo vietoje, o tai gali turėti neigiamos įtakos jūsų sveikatai. Tiek daug, kad padažnėja bendras dirginimas darbo vietoje. Be to, tyrimais nustatyta, kad „nustatyta, kad padidėjusi vandens žala ir pelėsiai daro neigiamą poveikį darbo vietos produktyvumui, darbo rezultatams, gyvenimo kokybei, pravaikštai ir mokymuisi kabinete biuro darbuotojams, mokytojams ir moksleiviams“. Todėl poveikis yra ne tik suaugusiems biuro darbuotojams, bet gali turėti platų poveikį įvairioms amžiaus grupėms ir sritims.

  Greiti drėgmės sprendimai

  Rekomenduoja, kad santykinis oro drėgnis neturėtų viršyti 59% arba nukristi žemiau 30%. Greitos pataisos, tokios, kaip išvardytos žemiau, dažnai gali padėti valdyti jūsų drėgmės lygį. Tačiau pirmiausia turite būti tikri, kad nėra didesnių problemų, tokių kaip vamzdžių nutekėjimas ar apatinių dalių izoliacija pagrindinėse vietose. Sėkmingas vėdinimas jūsų namuose padės sukurti santykinai pastovų drėgmės lygį, laikantis rekomendacijų, jums tereikia stebėti lygį, kad įsitikintumėte.

  Ar iškart pastebėsiu centrinio drėkinimo naudą?

  Kadangi centrinis drėkinimo naudos pastabėti iškart negalima, tai pamatysime po 1-2 sav. drėkintuvo naudojimo savo namuose, nes išdžiuvusios patalpos, paviršiai turi prisigerti drėgmės o poto jau bus juntamas rezultatas. 

  Kas rodo tiksliausią drėgmės lygį namuose esant centrinei drėkinimo sistemai?

  Visada rekomenduoja drėgmės lygį matuoti ir stebėti tik su tam skirtais davikliais esančiais centrinėje vėdinimo/drėkinimo sistemoje, nes dažniausiai, pastatomi drėgmės matuoklai yra nekalibruoti ir drėgmės lygio rodymas gali skirtis iki +- 10 %.  Centriniai drėkinimo įrenginiai visada sumuoja ištraukiamo oro drėgmę iš visų patalpų. 

  Patarimas – patikėkite sprendimą į profesionalų rankas

  Kodėl? Nes teisingam parinkimui reikalinga kvalifikacija. Prie vėdinimų įrenginių montuojamų drėkintuvų galia gali skirtis, todėl netinkamas parinkimas (per didelio ar per mažo galingumo įranga) lems dideles investicijas. Pavyzdžiui, jei drėkintuvai per maži – sistema neveiks. Būtina taip pat įvertinti vandens kokybę. Netinkamos kokybės vanduo gali užkimšti drėkintuvo sistemą ir drėkinimas nevyks. Netinkamą veikimą ar apskritai neveikiančią drėkinimo sistemą gali lemti ir net kelių laipsnių vamzdelių montavimo nuokrypis.